3 stradal

Vedení města musí vidět aspoň trochu za roh

Ze třetího místa kandidátky se o důvěru Chebanů uchází Jiří Strádal, chebský rodák a patriot. Jeho doménou jsou ekonomická témata, ale stále častěji a hlasitěji mluví o tom, že chebská politika potřebuje zklidnit a najít pro nadcházející komplikované období společnou cestu.

Jiří, co Vás nyní přimělo být veřejně aktivnější a kandidovat v komunálních volbách?

Na jedné straně určité rozladění z vývoje města Chebu, musím říct, že některá rozhodnutí v ekonomické oblasti, v komunálních službách nebo v oblasti strategického rozvoje města z posledních let mě trochu děsí. Na druhé straně pak uznávám, že když se někomu něco nelíbí, tak nestačí jen kritizovat, ale člověk musí udělat aktivní krok a zkusit svůj pohled na věc prosadit.

Jste ředitelem docela velké firmy se zahraničním vlastníkem, stojí Vám vůbec místní politika za to?

Toto město mám rád, vrátil jsem se sem po studiích, založil tu rodinu. Vyrůstají tu mé děti a není mi jedno, jak bude jejich domov vypadat. Chci, aby se nám tu dobře žilo. Myslím, že k tomu mohu přispět.

Máte bohatou profesní zkušenost, myslíte, že se dá město řídit jako firma?

Řídit město není stejné, jako řídit firmu. I pan Babiš se plete, když říká, že bude stát řídit jako firmu. Město i stát jsou složité organismy, mísí se v nich různé zájmy a různorodé skupiny lidí, které nemají jeden společný cíl. Ve firmě je hlavní cíl jasný - jde o uspokojení zájmů zákazníka, případně výši zisku či tržní podíl. Ve firmě můžete jako šéf zavelet, ale třeba zrovna na městě je nutné nalézt nad klíčovými věcmi shodu a k rozhodnutím dojít formou diskuse a dialogu. Jinak ta rozhodnutí nebudou udržitelná, protože společnost jen rozdělí a každá další nastupující garnitura je pak zruší či změní.

 Je politika řemeslem?

Ano, je. A každý, do ní vstoupí, se podle mého názoru musí učit, a to hlavně umění nalézt kompromis. Ale školy pro politiky nebo pro starosty bohužel nejsou. Asi jsem trochu staromódní, ale oceňuji u lidí ve veřejných funkcích vizi, jasný názor, pracovitost, diplomatické schopnosti a právě snahu o dohodu. Bohužel, lidé jsou z politiky na všech úrovních dnes unaveni, o její obsah se většinou zajímají, až když se jich osobně nějaká událost dotkne.

Ona je dnes politika hodně o prezentaci, nemyslíte?

Ano, spíše o sebeprezentaci, o snaze být tak trochu „cool“ a v pohodě a působit co nejméně jako politik. Je pěkné sledovat příspěvky na sociálních sítích o napečených koláčích a výletech, ty ovšem o skutečné kvalitě práce politika nic nevypovídají. Ani o tom, zda se jí opravdu poctivě a naplno věnuje. Přitom právě za to, že odvádí svou práci pořádně, je starosta, poslanec i ministr placen.

Je něco, co by se z firemní praxe do řízení města dalo převzít?

Vždycky říkám, že z řízení firmy se do řízení ve veřejné sféře mají přenést tři věci. Tou první je dobré nastavení procesů, už jen proto, aby fungoval servis, který má město svým občanům poskytovat. Tou druhou je pak kontrola a plánování finančních toků, peníze opravdu nepadají z nebe, i když to někdy vypadá, že si to stále řada politiků naivně myslí.

A tou třetí je co?

Tou třetí, podle mě nejdůležitější, je schopnost uvažovat systémově a vyhodnocovat dobře a komplexně dopady svých rozhodnutí. Jak se lidově říká, vidět aspoň trochu za roh. Obzvlášť tato schopnost mi u současného vedení Chebu často chybí. Mávnul bych nad tím rukou, kdyby to ale ve svém důsledku neovlivňovalo život nás, Chebanů.

stradal civil

V čem konkrétně třeba?

Třeba zastavení projektu kotelny ZEVO bez náhradního řešení, jak rozložit riziko závislosti na plynu, je ukázkový příklad. Po čtyřech letech nás to nyní, v energetické krizi, dohnalo ve formě drahého tepla. Nebo rozvoj logistických areálů kolem města, ten se děje se souhlasem a podporou radnice bez ohledu na dopady v oblasti bydlení, urbanistiky města, dopravního zatížení či dostupnosti pracovní síly. Toto vedení města přesto tlačí změnu územního plánu, která by rychle umožnila výstavbu dalších, ještě větších areálů. A takhle můžu pokračovat dál.

No tak tedy pokračujte…

Třeba v oblasti přípravy investic nejsem určitě jediný, kdo nechápe tvrdohlavé prosazování místa pro nový bazén v lokalitě zahrádek, které jsou v územním plánu do budoucna určeny jako plochy pro bydlení. Přitom tam pro záměr typu bazénu nejsou hotovy kapacitní příjezdové cesty, vedou tam různé sítě, které by bylo nutno přeložit do jiných tras. To vše v budoucnu stavbu prodraží, ale jako v řadě jiných věcí si ani tady současné vedení Chebu nenechá poradit a jede si svou.

Třeba má jen jiný názor, to přeci může být.

Ano, to také plně respektuji. Jsou to jejich politická rozhodnutí, mají pro ně mandát. Ale také mají za taková rozhodnutí zodpovědnost i do budoucna.

Jak ovlivní budoucnost Chebu současné světové dění?

Mám právě obavu, že značně. Především ceny energií budou pro domácnosti v celé naší zemi i v Evropě velkým problémem. My tady, na lokální úrovni našeho města, musíme začít urychleně řešit otázky energetické bezpečnosti Chebu. V našem volebním programu jsou nápady, jak na to, ale hned to prostě nepůjde. Že nás teď všechny čekají těžké měsíce, možná i rok či dva, s tím je bohužel potřeba počítat.

 

ODS - Spolu pro Cheb

Spolu s řadou nezávislých chebských osobností se budou o důvěru voličů
v zářijových komunálních volbách ucházet chebští občanští demokraté.
Toto je naše webová prezentace.

08170

 

Hledej