1 pospisil cropped
Michal Pospíšil: rok na radnici utekl rychle, práce je kupa

Zanedlouho to bude rok od nástupu nového vedení chebské radnice. Z rozdrobené podpory voličů a složitých vztahů po volbách vznikla kompromisní koalice, která již 11 měsíců vládne Chebu. Nejmenším subjektem koalice je chebská ODS a jak přiznává Michal Pospíšil, první místostarosta Chebu, někdy je tato role pro ODS opravdu těžká. „Hnutí ANO má silnou pozici v radě města a jak my, tak třetí subjekt koalice Volba pro kraj, se někdy hůře prosazujeme jak názorově, tak mediálně. I přes všechny problémy, různé pohledy i přes zásadně rozdílný pohled na celostátní politiku však vnímáme toto vedení Chebu jako nejlepší možnou variantu, která byla na stole, a která je také v aktuální situaci stále schopna udržet funkční vedení radnice,“ říká Michal k pozici chebské ODS ve vedení města.

Michale, v čem vidíš největší rozdíl fungování nynějšího a minulého vedení radnice?

Soustředíme se více na rozvojové infrastrukturní projekty a údržbu městského majetku. Obojí tu bylo trochu upozaděno na úkor relativně drahých měkkých projektů. Snažíme se také o spravedlivější rozdělení podpory sportu, kultury a dalších aktivit ve městě. V neposlední řadě se snažíme dotáhnout do konce důležité, v minulosti rozjeté a pak upozaděné projekty, jako je například řešení nové ZUŠ, mostů na Zlatý Vrch a do Hájů a dalších věcí, na které Chebané léta čekají.

Máš na starosti dopravu, komunální hospodářství a také dotační problematiku.
Změnili jste organizaci úřadu v této oblasti. Proč?

Přípravu projektů jsem dostal do své kompetence, a i když tu tým vedoucí odboru paní Krejsové dobře připravoval projekty pro školní vzdělávání, viděl jsem nejen já, ale i ostatní kolegové z vedení, že musíme posílit přípravu projektů pro rozvoj infrastruktury města. Proto jsme tyto dvě oblasti oddělili, slibujeme si od toho, že budeme úspěšnější tam, kde to dosud trochu pokulhávalo, a ještě lepší tam, kde jsme dosud měli velmi dobré výsledky.

Proč jste se rozhodli ustoupit od megaprojektů
a nahradit je jinou formou zapojení občanů do rozhodování radnice?

Megaprojekty měly složitý postup hlasování a často se jednotlivé nápady dostávaly do hlasování v různé kvalitě a fázi připravenosti. Navíc byly jasné signály, že složitý proces nominace nápadů vede k tomu, že je prosazují jen někteří. Dali jsme proto nyní dohromady seznam nápadů, které běžní Chebané v minulosti na radnici přinesli a úřad je dokázal dostat do takové fáze připravenosti, že je možno je nyní udělat. Je jasné, že je přetlak, ale lidé si mohou vybrat z připravených projektů, kde by nás nemělo čekat to, co se občas stávalo – že projekt za 200 tisíc skončil na milionových nákladech.

Doprava je v Chebu velké téma. Parkování, opravy silnic, stav mostů a lávek.
Co se tady děje zajímavého?

Nechali jsme vedoucí odboru investic rozsáhle informovat v tisku o přípravě velkých projektů. Dali jsme zelenou přípravě mostu na Zlatý vrch, mostu do Hájů přes Švédský vrch, který bude řešit i dosluhující lávku z Dyleňské. Zároveň tendrujeme dodavatele opravy Amerického mostu, na kterou naváže realizace nové propojky k Lidlu. Chystáme i projekty parkování, těch témat je hodně a zaslouží si vlastní příspěvek. Dáme ho na facebook v nejbližších dnech.

Stal ses nedávno krajským zastupitelem, co je tvým cílem v krajské politice?

Určitě chci bojovat za Cheb a jeho zájmy. Samozřejmě to není jednoduché, ale vnímám to tak, že by si Chebáci z různých stran měli na kraji pomáhat bez ohledu na politický dres. Jinak se podílím na kraji na činnosti komise pro cestovní ruch a lázeňství, jednal jsem také z pověření kraje o železničním propojení ČR a Německa. Jsem řadovým zastupitelem a možná v příštích volbách zkusím znovu kandidovat, abych Chebu na kraji pomohl.

Slovo závěrem?

Čekají nás ještě tři roky práce. Ekonomická situace není jednoduchá, rozpočet Chebu je tvrdě zasažen, mimo jiné výrazně projektem lávky na Švédský vrch. Je krásná, ale byla skutečně drahá a v minulých letech možná kvůli ní nebylo vydáno dost peněz na údržbu městského majetku. Musíme hledat cesty, jak tento deficit dohnat a přitom udržet Cheb jako dobré místo k životu.

ODS - Spolu pro Cheb

Spolu s řadou nezávislých chebských osobností se budou o důvěru voličů
v zářijových komunálních volbách ucházet chebští občanští demokraté.
Toto je naše webová prezentace.

08170

 

Hledej